teams

   
   
   
TECHNIKUM
Klasa
Pedagog
1 atb
Barbara Wilczek
1 btb
Edyta Ziarko
1 tak
Edyta Ziarko
1te
Łukasz Iżyk
1 tg/ctb
Łukasz Iżyk
1 tps
Barbara Wilczek
1 tt/tm
Łukasz Iżyk
2 atb
Barbara Wilczek
2 btb
Barbara Wilczek
 2 tak/ctb
Barbara Wilczek
2 te
Edyta Ziarko
2 tg
Łukasz Iżyk
2 ti
Edyta Ziarko
2 tm/tps
Barbara Wilczek
2 tps
Łukasz Iżyk
3 atb
Łukasz Iżyk
3 btb
Edyta Ziarko
3 tak/ctb
Edyta Ziarko
3 te
Łukasz Iżyk
3 ti/tg
Barbara Wilczek
3 tm
Edyta Ziarko
3 tps
Łukasz Iżyk
4 atb
Barbara Wilczek
4 btb
Barbara Wilczek
4 tak/ctb
Edyta Ziarko
4 te
Łukasz Iżyk
4 tg
Barbara Wilczek
4 ti
Barbara Wilczek
4 atps
Łukasz Iżyk
4 btps
Edyta Ziarko
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Klasa
Pedagog
1 a
Łukasz Iżyk
1 b
Łukasz Iżyk
1 c
Łukasz Iżyk
1 d
Barbara Wilczek
1 e
Łukasz Iżyk
1 f
Łukasz Iżyk
1 g
Łukasz Iżyk
1 h
Edyta Ziarko
1 k
Edyta Ziarko
2 a
Edyta Ziarko
2 b
Edyta Ziarko
2 c
Edyta Ziarko
2 d
Barbara Wilczek
2 e
Barbara Wilczek
2 f
Edyta Ziarko
2 h
Barbara Wilczek
2 k
Edyta Ziarko
3 a
Edyta Ziarko
3 b
Edyta Ziarko
3 c
Łukasz Iżyk
3 d
Barbara Wilczek
3 e
Barbara Wilczek
3 f
Łukasz Iżyk
3 h
Barbara Wilczek
3 k
Barbara Wilczek
LOdZ
Klasa
Pedagog
3 LOdD
Barbara Wilczek

10 sposobów na skuteczne zarządzanie czasem

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek nie nadążać za goniącymi cię zobowiązaniami? Czy często myślisz, że czas płynie za szybko i nigdy nie uda ci się wykonać wszystkich zadań? Czy parafraza mądrego powiedzenia "To, co masz zrobić dzisiaj, zrób za dwa dni, będziesz miał trzy dni wolnego" jest Twoją dewizą życiową? Jeśli czujesz, że czas najwyższy, by lepiej zorganizować życie, które przebiega ci między palcami - zapoznaj się z kilkoma cennymi radami efektywnego wykorzystywania czasu.

1. Jasno określ swoje cele i zadania do wykonania. 

Pamiętaj - cele muszą być możliwe do zrealizowania, w przeciwnym razie twój plan nie powiedzie się. Jeśli na twojej liście znalazłyby się cele, na realizację których potrzebujesz więcej czasu, niż ten, którym dysponujesz danego dnia, podziel zadania na kilka dni, może nawet na tydzień. Umiejętność takiego długoterminowego planowania pojawi się wraz ze sprawnym przygotowywaniem planu na jedno popołudnie, jeden dzień, czy choćby planu na weekend.

2. Przygotuj listę kolejności realizacji poszczególnych celów.  

Zadania należy usystematyzować od najpilniejszych do najmniej istotnych. Nie znaczy to jednak, że musisz sztywno trzymać się tej listy. Jeśli np. w drodze do lekarza (priorytet na twojej liście), mijasz pocztę, gdzie musisz wysłać list (ostatnie zadanie z listy), to oczywiście zrobisz to, ponieważ lista jest tylko pomocą, ułatwieniem dla ciebie, a nie sposobem na skomplikowanie sobie życia. Lista ma służyć tobie i mieć elastyczny charakter.

3. Zastanów się nad czasem potrzebnym do realizacji każdego z zadań. 

Ważne jest, byś wziął pod uwagę nie tylko swój czas oraz wygodę, ale również niezależne od ciebie czynniki wpływające na możliwość zrealizowania zadania. Jeśli na przykład musisz iść do urzędu, biura czy banku, zadzwoń wcześniej, by upewnić się w jakich dniach i godzinach instytucje owe przyjmują petentów. Jeśli masz złożyć dokumenty, przed wyjściem z domu upewnij się, że masz ich komplet, jeśli idziesz na spotkanie, upewnij się, że jest aktualne- zadzwoń i potwierdź godzinę.  

4. Postaraj się ograniczyć do realizacji celów wyszczególnionych na liście.  

Jeśli stworzyłeś listę celów do realizacji, to znaczy, że są one dla ciebie najważniejsze w danym momencie. Trzymaj się tej listy, jeśli jest to możliwe.  

5. Każde, nawet najmniej istotne twoim zdaniem zadanie, które wykonujesz dodatkowo należy dopisać do listy.  

Może, bowiem zdarzyć się tak, że bieżące problemy, których nie możesz przełożyć na później, tak pochłoną Twój czas, że nie zdążysz zrealizować wszystkich poprzednich założeń. Będziesz miał jednak poczucie, że nie zmarnowałeś czasu, widząc listę spraw, które zrealizowałeś. Każde wykonane zadanie odhaczaj, bądź skreślaj z listy. 

 6. Nie odkładaj niczego na później. Staraj się, by każdy nowy dzień, czy tydzień wiązał się z nową listą.  

Jeśli nie będziesz kończył raz stworzonej listy, tylko do już istniejącej dopisywał kolejne zadania, może zdarzyć się tak, że niektóre z nich będą na niej widniały przez niepokojąco długi czas. Będziesz je od siebie odpychał, zawsze zajęty realizacją ciekawszych czy łatwiejszych. Zadania, które w twoim odczuciu są najtrudniejsze powinieneś realizować w pierwszej kolejności.  

7. Nie rozpraszaj się i nie realizuj kilku celów jednocześnie (z wyjątkiem tych, które są ze sobą powiązane).  

Staraj się poświęcić całą swoją uwagę i energię na realizację aktualnego celu, nie wybiegając w przyszłość i nie zastanawiając się nad trudnościami związanymi z kolejnym zadaniem. Tylko w pełni skoncentrowany, będziesz w stanie podnieść swoją efektywność i wykonywać zadania w optymalnym dla ciebie tempie.  

8. Pamiętaj, że planować można wszystko!  

Nie tylko zadania, na które zawsze brakuje ci czasu, te, od których chciałbyś się "wymigać", sprawy uciążliwe czy związane z pracą, ale także przyjemności, takie jak: wypady ze znajomymi, udany weekend czy wakacje. Im lepiej przygotujesz sprawy związane właśnie z wakacjami, czy innymi przyjemnościami, tym pełniejszy będzie wypoczynek. Ponadto odpowiednie przygotowanie się na nieprzewidziane okoliczności zminimalizuje stres.  

9. Nie zapominaj również, że sprawne planowanie pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.  

Zamiast głowić się nad tym, co takiego miałeś jeszcze zrobić, zamiast w sposób chaotyczny i nieusystematyzowany realizować zadania w kolejności, w jakiej przychodzą ci do głowy, możesz działać świadomie i ze spokojem, który sprawi, że ostatecznie uznasz swoją pracę za całkiem przyjemną.  

10. Czas to pieniądz. Nie marnuj go. 

Aby skutecznie zarządzać swoim czasem musisz być czujny. Nie możesz pozwolić, by absorbowały cię sprawy niekoniecznie związane z twoimi celami. Bądź asertywny - nie stawiaj interesów innych ponad swoje sprawy. Oczywiście nie chodzi tu o bycie nieuprzejmym, czy niekoleżeńskim, ale zwykły szacunek dla twojej pracy i zobowiązań. 

 

Czas ucieka! Przygotuj się do egzaminu! Zamów regularną dostawę testów, materiałów powtórkowych, poradników


DZIEŃ DOBREGO SŁOWA

Akademia Skutecznego Działania i jej pomysłodawczyni Pani Iwona Majewska-Opiełka przypisali 13 dniu każdego miesiąca specjalną nazwę, która niesie dla nas wszystkich pewne wyjątkowe zadanie. Jest to Dzień Dobrego Słowa. Zadanie polega na tym, że tego dnia wszyscy bardzo uważamy na język, jakiego używamy. Ostrożnie wypowiadamy słowa,
z których składa się całe nasze życie. To słowami przekazujemy informacje, komunikujemy się, określamy, opisujemy, zwracamy uwagę, chwalimy, zgadzamy się lub nie… To bardzo ważne, w jaki sposób to wszystko zrobimy. Poprzez słowa, jakich używamy tworzymy swoją własną rzeczywistość i możemy wybrać czy jest ona pozytywna czy też nie. Słowa są także czynnikiem, który wpływa na emocje, zarówno nasze, ale także innych ludzi. Zacznijmy od tego dnia bardziej kontrolować nasze słownictwo, by był to pierwszy krok do wyrobienia sobie fantastycznego nawyku posługiwania się pozytywnym językiem.To oczywiste, że należy używać magicznych słów „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, ale czy rzeczywiście dużo ich pada z naszych ust? Zwłaszcza w  miejscu pracy, użytku publicznego czy wśród zupełnie nieznajomych ludzi.Jako dzieci jesteśmy przestrzegani przed wulgaryzmami. Jako dorośli zwracamy uwagę naszym maluchom czy młodzieży, ale czy jako jednostki, z których Ci młodzi ludzie mają brać przykład, rzeczywiście przestrzegamy tej zasady?

Zadajmy sobie pytania:

  • Czy jesteśmy wdzięczni za to, co mamy i czy wyrażamy to na głos?
  • Czy prawimy sobie komplementy?
  • Czy dostrzegamy i doceniamy drobne piękne rzeczy w innych ludziach?
  • Czy sprawiamy sobie wzajemnie przyjemność słowami?
  • Czy szanujemy swoje ciało czy raczej zamiast „paznokcie” mówimy „pazury”, zamiast „głowa” – „łeb”, a zamiast „ręka” – „łapa”?
  • Czy zwracamy uwagę na styl, sposób, jakość wypowiadania się?

Pozytywny język, kulturalne zwroty, uprzejme komentarze, to wszystko narzędzia, którymi możemy budować pozytywną energię tego świata. Niech trzynastego każdego miesiąca  będzie kierunkiem, w którym warto podążać. Poprzez Dzień Dobrego Słowa pozytywna energia tego świata będzie się rozprzestrzeniać i zarażać wszystkich dookoła oraz dawać nam dodatkową możliwość i motywację do zmiany.

Zachęcamy Wszystkich do przyłączenia się do akcji.

                                                                                                            

pedagodzy szkolni 

Zasady zdrowego stylu życia

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na zdrowie jest zbilansowana dieta, codzienna aktywność fizyczna oraz unikanie alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. To podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie zwiększa szanse na uniknięcie wielu groźnych chorób.

Zasada 1

Unikaj alkoholu, tytoniu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Substancje psychoaktywne, działając na układ nerwowy, powodują błędne postrzeganie rzeczywistości, wahania nastroju, zaburzenia świadomości oraz niekontrolowane zachowania. Ich zażywania może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób.

Alkohol

Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach  od spożycia. To trucizna, która w każdym przypadku ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów  ludzkiego ciała.

Układ nerwowy

Jest szczególnie wrażliwy na alkohol, tu najwcześniej ujawniają się skutki jego toksycznego działania. Długotrwałe picie powoduje uszkodzenie i zanik komórek nerwowych, a wskaźnik ryzyka udaru mózgu u osób nadużywających alkoholu wzrasta aż sześciokrotnie.

Układ pokarmowy

Alkohol niszczy również układ pokarmowy i upośledza jego funkcje, prowadzi do poważnych chorób wątroby, trzustki, żołądka.

Układ krążenia

Alkohol powoduje zwyrodnienie mięśnia sercowego oraz powoduje groźne dla życia zaburzenia rytmu serca. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje nadciśnienie , które jest podstawową przyczyną udarów, zawału i krwotoków mózgu.

Układ oddechowy

Alkohol zwiększa podatność na choroby układu oddechowego, ponieważ niszczy błonę śluzową tchawicy i oskrzeli, u osób nadużywających alkoholu dziesięciokrotnie częściej występuje nowotwór jamy ustnej, krtani oraz tchawicy.

Układ hormonalny

Intensywne spożywanie alkoholu może powodować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, różnorodne zaburzenia hormonalne. Następstwem tych zmian są na ogół zaburzenia potencji i miesiączkowania, bezpłodność oraz wcześniejsze przekwitanie.

Układ odpornościowy

Przewlekłe spożywanie alkoholu hamuje funkcje układu odpornościowego, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych, zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów.

Alkohol i leki

Alkohol wchodząc w interakcje z lekami, może osłabiać lub nasilać ich działanie, powodować problemy z ich wydalaniem z organizmu i zwiększać nasilenie skutków ubocznych. W wielu przypadkach połączenie alkoholu z lekami może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, np. wątroby, a nawet prowadzić do śmierci.

Inne skutki spożywania alkoholu

 Nadmierne spożywanie alkoholu niesie za sobą również ryzyko wystąpienia konsekwencji społeczno- ekonomicznych takich jak problemy rodzinne, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy finansowe oraz konsekwencji prawnych np. odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku komunikacyjnego pod wpływem alkoholu.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoje picie jest rozsądne poszukaj w Internecie testu Audit (Test Rozpoznawania Problemów Alkoholowych). Test możesz znaleźć na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych www.parpa.pl

Papierosy

Z powodu chorób będących wynikiem palenia tytoniu co kilka sekund umiera człowiek. Palacze mają osłabiony system odpornościowy, częściej tez zapadają na choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Palacze tytoniu są narażeni nie tylko na działanie nikotyny. W dymie wdychanym przez osobę palącą znajduje się ponad 4 tysiące substancji toksycznych, z których aż 40 ma działanie rakotwórcze. Na szkodliwe działanie substancji pochodzących z dymu tytoniowego narażeni są nie tylko palacze. Co roku na skutek biernego palenia umiera w Polsce około 2 tysiące osób. Osoby niepalące, które wdychają dym papierosowy, są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, astmę lub chorobę wieńcową serca. Rzucając palenie możesz wiele zyskać.

Narkotyki i Dopalacze

Substancje psychoaktywne, takie jak narkotyki czy dopalacze to środki odurzające pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, wpływające na ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od zawartej w nich substancji, mogą powodować różne zmiany psychiczne (np. euforię, zmieniony odbiór rzeczywistości, iluzje, omamy, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (pobudzenie, przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi).  Narkotyki mają wyjątkowo silne działanie uzależniające . Szkody dla zdrowia, jakie mogą wywołać narkotyki z poszczególnych grup:

Opiaty: kodeina, meta don, heroina, morfina, opium- psychozy i inne zaburzenia psychiczne: niepokój, pobudzenie, bezsenność, drażliwy nastrój, zaburzenia depresyjne prowadzące niekiedy do samobójstwa.

Kanabinole: marihuana, haszysz – zanik zainteresowań, motywacji i ambicji, zaburzenia pamięci, upośledzenie zdolności do rozwiązywania problemów, problemy w komunikowaniu się z innymi i powikłania psychotyczne. Długotrwałe używanie może doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli lub astmy.

Środki pobudzające: kokaina, amfetamina i jej pochodne- depresja, zaburzenia psychotyczne przybierające najczęściej formę urojeń prześladowczych. Silne wyniszczenie organizmu spowodowane brakiem łaknienia i snu, tachykardia, bóle w klatce piersiowej.

Substancje halucynogenne: grzyby halucynogenne, LSD, DMT- stany psychotyczne, napady lęku, urojenia, podniecenie psychoruchowe, zachowania agresywne wobec siebie i innych, ciężkie zatrucia.

Substancje lotne: rozpuszczalniki, kleje - uszkodzenia układu oddechowego i mózgu, uszkodzenia wątroby, nerek, szpiku kostnego, anemia. Mogą wywoływać tzw. Zespół organiczny, charakteryzujący się zaburzeniami pamięci i intelektu.

Dopalacze- to różnorodne substancje psychoaktywne o nieznanym składzie, sprzedawane jako „produkty nie do spożycia”. Użycie dopalaczy może wywołać objawy takie same jak zażycie narkotyku. Większość substancji psychoaktywnych zawartych w dopalaczach nie została przebadana, dlatego trudno określić ich działanie na organizm człowieka . Lekarze nie znając substancji czynnej dopalaczy ani jej stężenia nie mogą szybko podjąć skutecznego leczenia osoby po spożyciu dopalaczy, co w skrajnych przypadkach grozi utratą życia. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia są trudne do przewidzenia interakcje w przypadku łączenia dopalaczy z alkoholem, lekami lub narkotykami. Taka mieszanka może doprowadzić nawet do utraty przytomności, zawału serca, udaru mózgu, śmierci.

Leki- stosowane zbyt często leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą powodować np. zatrucia krwawienia przewodu pokarmowego, poważne uszkodzenia wątroby i nerek oraz nadciśnienie tętnicze.

Zasada 2

Zadbaj o zdrową dietę

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze i dostarczająca prawidłowej ilości energii, pozwala uniknąć wielu chorób, w tym groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, choroby serca i układu pokarmowego. Brak czasu jest najczęstszą wymówką ludzi źle odżywiających się. Warto jednak pamiętać, że przestrzeganie kilku podstawowych zasad zdrowego żywienia jest mniej uciążliwe niż walka z konsekwencjami zaniedbań. Kilka rad jak zadbać o zdrowie:

Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w codziennym jadłospisie należy uwzględnić produkty ze wszystkich poziomów piramidy żywieniowej. Z poszczególnych grup produktów należy wybrać te, które mają największą wartość odżywczą, tzn. zawierają najwięcej witamin, składników mineralnych i jednocześnie są niskokaloryczne, czyli zawierają mało tłuszczu i cukru. Piramida żywienia według WHO:

Kontroluj masę ciała. Duża nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla zdrowia. U osób nią dotkniętych znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia. Warto określić odpowiednią dla siebie masę ciała. W tym celu można od swojego wzrostu odjąć liczbę 100 (w przypadku mężczyzn) lub 110 (dla kobiet) i otrzymamy optymalną masę ciała. Innym sposobem jest wyliczenie BMI, który pokaże nam rozpiętość (zakres) masy, w jakiej powinniśmy się mieścić. W tym celu należy podzielić aktualną masę przez podniesiony do potęgi drugiej wzrost wyrażony w metrach. Współczynnik BMI pomiędzy 18,5
a 24,9 świadczy o odpowiedniej wadze ciała, od 25 do 29,9 oznacza nadwagę, a wartość wyższa lub równa 30 mówi o otyłości.

Jedz dużo produktów zbożowych. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii, należy wybierać produkty z mąki z pełnego przemiału (razowej) oraz grubo mielone kasze, ponieważ zawierają dużo witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Codziennie spożywaj mleko i produkty mleczne. Mleko i jego przetwory to najważniejsze źródło wapnia. Z uwagi na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych należy wybierać produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu i bez dodatków słodzących.

Mięso spożywaj z umiarem. Mięso jest dobrym źródłem białka, łatwo przyswajalnego żelaza oraz witamin
 z grupy B. Należy wybierać chude gatunki mięs, a także zastępować je rybami (2 razy w tygodniu)
i roślinami strączkowymi.

Codziennie jedz dużo warzyw i owoców. Są źródłem cennych witamin i beta- karotenu oraz składników mineralnych, takich jak: wapń, potas, magnez i sód. Warzywa i owoce najlepiej jest jeść
w postaci surowej, ponieważ w czasie gotowania tracą większość witamin i minerałów.

Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Ograniczenie spożycia tłuszczów obfitujących w cholesterol ma duże znaczenie w zapobieganiu otyłości i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia np. miażdżycy oraz zawału serca.

Unikaj cukru i słodyczy. Cukier poza energią nie dostarcza żadnych składników odżywczych. Puste kalorie dostarczane przez cukier są najczęstszą przyczyną otyłości.

Ograniczaj spożycie soli. Zbyt wysoki poziom sodu to jedna z głównych przyczyn wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Bardzo duża ilość soli znajduje się w wędlinach, konserwach innych produktach przetworzonych.

Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Organizm człowieka nie magazynuje wody, a niedobór płynów szybko prowadzi do odwodnienia, który skutkować może bólem brzucha, bólem głowy lub zaparciami. Należy pić często, małe ilości płynu, ponieważ uczucie pragnienia pojawia się , kiedy organizm jest już w 2% odwodniony. Zaleca się pić wodę, niesłodzone soki i herbaty owocowe.

Jedz kilka posiłków dziennie. Należy jeść 4-5 posiłków dziennie, najlepiej o regularnych porach. Pierwszy posiłek zaleca się zjeść nie później niż 30 minut po obudzeniu a ostatni przynajmniej
2 godziny przed snem.

Zasada 3

Znajdź czas na codzienną aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Niski poziom aktywności fizycznej został uznany za czynnik istotnie zwiększający umieralność z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.  

Najważniejsze w życiu każdego człowieka jest zdrowie, które jako wartość nadrzędną należy pielęgnować praktycznie bez wytchnienia. Każdy powinien o tę najwyższą wartość dbać jak najlepiej. Właściwy tryb życia jest bardzo ważny dla naszego organizmu dla dobrego samopoczucia, zdrowia i jak najdłuższego pozostania w dobrej kondycji.

 

 pedagog Barbara Wilczek

Szanowni Państwoars                                                                            

Państwa dzieci biorą udział w programie edukacyjnym pod nazwą „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, którego celem jest ich bezpieczeństwo i zwiększenie szans na życiowy sukces. Pełnia zdrowia dzieci, życie skierowane ku cenionym wartościom- to cel Państwa jako rodziców ale również nasz jako nauczycieli. Mamy pewność, że w życiu młodzieży, która za chwile wkroczy w dorosłość, rola rodziców pozostaje niezastąpiona. W dalszym ciągu mają Państwo realny wpływ na przyszłe losy Państwa dzieci. I o tym chciałabym wspomnieć w tym artykule. Celem programu jest dostarczenie młodzieży rzetelnej i przydatnej życiowo wiedzy. Zwłaszcza zapobieganie zachowaniom ryzykownym związanym z używaniem substancji psychoaktywnych: alkoholu etylowego, nikotyny, narkotyków. Podczas programu zostaną zaprezentowane Państwa dzieciom narzędzia do pogłębiania wiedzy i zdobycia umiejętności, które ochronią ich w szczególnym okresie życia jakim jest wczesna dorosłość. Okres ten charakteryzuje się nasileniem ryzykownych zachowań. Wtedy właśnie młodzi ludzie najwięcej piją, intensyfikują palenie tytoniu a nawet sięgają po narkotyki. Większość z nich w późniejszym okresie obniża poziom takich zachowań, ale niestety nie są to wszyscy. Część z nich nadal utrzymuje te ryzykowne zachowania , część niestety się uzależnia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że spożywanie alkoholu jest obiektywnie główną przyczyną zgonów młodych ludzi na progu dorosłości. Nie tylko dlatego, że śmiertelnie się zatrują, co również ma miejsce, ale przede wszystkim z powodu licznych wypadków w stanie upojenia alkoholowego. Również nikotyna zbiera swoje żniwo, gdyż właśnie w tym okresie życia ludzie najczęściej się od niej uzależniają. Gdy dorzucimy skutki narkomanii ( 50% uzależnionych od opiatów nie dożywa 30 roku życia) mamy pełny obraz zagrożenia, którym zajmujemy się w naszym programie. Podczas zajęć dużą wagę przywiązujemy też do przyszłych ról rodzicielskich Państwa dzieci, zarówno dziewcząt jako przyszłych matek, jaki chłopców jako przyszłych ojców. Centralnym tematem naszych zajęć, jest wpływ używania substancji psychoaktywnych na ludzką miłość. Ludzkiej miłości nie służy picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków. Osoby, które zbytnio „zaprzyjaźniły się” z substancjami psychoaktywnymi zazwyczaj mają poważne kłopoty z miłością, nie są w stanie wystarczająco o nią zadbać. Ludzka miłość jest delikatna , wymaga stałej opieki w postaci dobrych decyzji, odpowiedzialności i troski. Zniewolony substancjami umysł nie jest wstanie tym wymaganiom sprostać.Już niejedno ludzkie życie „rozbiło się” o takie problemy.

Oto lista głównych czynników ryzyka przedwczesnej utraty życia i zdrowia sporządzona przez specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Okazuje się , że w krajach o podobnej strukturze jak nasz kraj, dominują następujące czynniki ryzyka, w kolejności największego wpływu:

-Alkohol
- Tytoń
- Nadwaga
- Niedobór żelaza
- Zanieczyszczona woda
- Zadymienie pomieszczeń w wyniku spalania paliw stałych
- Zaburzenia ciśnienia krwi
- Niedowaga
- Nieprawidłowy poziom cholesterolu
- Niski poziom spożycia warzyw i owoców
- Zły stan warunków sanitarnych i higieny.
 
Przedstawiając Państwu ten spis, chcemy redukować siłę tych czynników, aby życie ludzi stało się lepsze, bezpieczniejsze.

Co możemy zrobić? Co Państwo mogą zrobić jako rodzice ?

Możliwości jest zaskakująco wiele. Wskażemy na najważniejsze z nich.

  1. Najsilniejszym czynnikiem chroniącym przed ryzykownymi zachowaniami jest więź dzieci i rodziców. Wyraża się ona w jednoczesnym stawianiu granic i dawaniu wsparcia „kochaj i wymagaj”. Państwa dzieci, choć są na progu dorosłości, nadal potrzebują środowiska wychowawczego, które Państwo zapewniacie. Umiejętne podtrzymywanie relacji rodzice-dzieci jest warunkiem skutecznej ochrony.
  2. Dzieci zawsze biorą z nas przykład. Jeśli sami działamy ryzykownie- upijamy się , palimy tytoń, bierzemy narkotyki czy nadmierne ilości leków, to możemy sądzić, że nasze dzieci przejmą te zachowania. Czasami warto rozważyć zmianę własnego sposobu bycia, aby nie cierpiały nasze dzieci.
  3. Dzieci powinny wiedzieć jaka jest Państwa opinia o zachowaniach ryzykownych. Dajmy do zrozumienia naszym im, że nie akceptujemy takich zachowań , warto wtedy podkreślić, że motywem Państwa stanowiska jest troska o ich dobro. Przy dzisiejszym zabieganiu mogą nie zauważyć, że są kochane.

Dzisiejsze okoliczności życia sprzyjają odsuwaniu się ludzi od siebie. Bycie w kontakcie, bycie razem, tworzenie wspólnoty może wymagać wysiłku, który bardzo się opłaca. Chociaż Państwa dzieci są już niemal dorosłe, to nadal najważniejszym azylem jest dla nich rodzina. Tam mogą się schronić przed burzami życia. Ważne, aby Państwa dzieci widziały i czuły, że ich dom rodzinny jest zawsze takim cennym azylem, pewnym schronieniem, miejscem pozbawionym przemocy i ryzyka. Miejscem, w którym każdy czuje się w pełni akceptowany w swoim człowieczeństwie.

                                                                                                    pedagog Barbara Wilczek

Potrzebujesz pomocy lub jesteś świadkiem przemocy?

Jeśli jesteś dzieckiem i:stop przemocy

  • dokuczają Ci koledzy,
  • ktoś zabiera Ci pieniądze lub rzeczy należące do Ciebie,
  • boisz się bo ktoś Ci grozi,
  • ktoś zmusza Cię do rzeczy, które są dla Ciebie nieprzyjemne,
  • ktoś bije Cię, wyzywa lub w inny sposób Cię krzywdzi,
  • odczuwasz lęki, smutek, osamotnienie.

Pamiętaj, że możesz szukać pomocy, jest wiele osób, które mogą Ci pomóc! 

Co robić?

1) Przede wszystkim szukaj pomocy w najbliższej rodzinie. Podziel się swoimi problemami, poproś o pomoc. Jeżeli nie masz wsparcia w rodzinie, nie czujesz się zrozumiany albo doznajesz przemocy ze strony najbliższych, są też inne osoby, które mogą ci pomóc.

2) Możesz znaleźć wsparcie dzwoniąc tu:

- 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (numer bezpłatny),
-800 100 100 Helpline.org.pl (numer bezpłatny),
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (numer bezpłatny),
- 22 815 76 03 Fundacja Mederi

Pamiętaj, z każdej sytuacji jest wyjście!

Jeśli jesteś osobą dorosłą, doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem powinieneś mieć wiedzę na ten temat, wtedy będziesz mógł się bronić.

Co to jest przemoc w rodzinie?

  • Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszenie ich godności, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy u osób dotkniętych przemocą.

Kto może być ofiarą przemocy w rodzinie?

  • współmałżonkowie
  • partnerzy w związkach nieformalnych
  • dzieci
  • osoby starsze
  • osoby niepełnosprawne

Najczęstsze formy przemocy w rodzinie to:

Przemoc fizyczna:

  • bicie, popychanie, kopanie, duszenie, bicie przedmiotami, parzenie, policzkowanie…

Przemoc psychiczna:

  • wyśmiewanie, szydzenie, lżenie, okazywanie braku szacunku, poddawanie stałej krytyce, kontrolowanie i ograniczanie kontaktu z bliskimi…

Przemoc seksualna:

  • wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi…

Inny rodzaj zachowań:

  • zmuszanie do oddawania uzyskiwanych środków finansowych, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych…
  • niszczenie rzeczy osobistych
  • demolowanie mieszkania
  • wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie
  • pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb
  •  zmuszanie do picia alkoholu
  •  zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków

Pamiętaj !

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś  z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc. Prawo stoi po twojej stronie.

 Jeżeli podejrzewasz, że:

  • dziecko doznaje przemocy fizycznej i/lub psychicznej,
  • dziecko jest zaniedbane m.in. niedożywione, brudno ubrane, zaniedbane medycznie, nie ma zapewnionej opieki i nadzoru,
  • dziecko jest wykorzystywane seksualnie,
  • w domu jest osoba starsza nad którą znęcają się domownicy,
  •  doznaje przemocy ze strony innych członków rodziny

Pamiętaj!

Przemoc, czy to ze strony osoby obcej, czy w rodzinie, czy też wobec dziecka jest często przestępstwem

Polskie prawo ściga sprawców przestępstw przeciwko osobom bliskim za:

  • znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny – art. 207 k.k.;
  • uderzenie człowieka lub naruszenie jego nietykalności cielesnej w inny sposób – art. 217 k.k. (ściganie przestępstw odbywa się z oskarżenia prywatnego;
  • pozbawienie człowieka wolności – art. 189 k.k.;
  • grożeniem innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona - art. 190 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • wzbudzonej u innej osoby uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub naruszenie jej prywatności poprzez uporczywe nękanie – art.190a § 1 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej, w celu zmuszenia osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia określonego stanu – art. 191 k.k.;
  • utrwalanie wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, przez użycie wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo rozpowszechnienie wizerunku nagiej osoby lub w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody – art.191a k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem (zgwałcenie) oraz doprowadzenie w ten sam sposób innej osoby do poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności – art. 197 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego). UWAGA! Przestępstwo to popełnia również małżonek, który dopuszcza się zgwałcenia współmałżonka!/;
  • spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała – art. 154 k.k.;
  • spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, w wyniku którego jest osoba najbliższa – art. 157 § 1 i 2 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • uporczywe uchylanie się od wykonania ciążącego z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych ( uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego) – art. 209 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego, organu opieki społecznej lub innego właściwego organu);
  • kradzież lub kradzież z włamaniem na szkodę osoby najbliższej – art.. 278 k.k. i art. 279 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • niszczenie, uszkodzenie cudzej rzeczy lub czynienie jej niezdatną do użytku – art.288 k.k. (ściganie na wniosek pokrzywdzonego);
  • porzucenie wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny – art.210 k.k.; – uprowadzenie lub zatrzymanie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru – art. 211 k.k.;
  • obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszczenie się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadzenie jej do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania – art. 200 k.k.;
  • rozpijanie małoletniego poprzez dostarczanie mu napoju alkoholowego, ułatwianie jego spożycia, lub nakłanianie go do spożycia takiego napoju – art.208 k.k.

Co robić?

Jeżeli jesteś pokrzywdzony czyli popełniono przestępstwo na Twoją szkodę lub byłeś bezpośrednim świadkiem takiego przestępstwa, najlepiej udaj się do najbliższego komisariatu Policji lub jednostki prokuratury. Możesz tam złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa to po prostu informacja, którą każdy z nas może przekazać Policji lub prokuratorowi, jeżeli wiemy o jakimś wydarzeniu lub sytuacji, która może być przestępstwem. Zawiadomienie można złożyć ustnie lub pisemnie na miejscu lub listownie.

  • Art.304 k.p.k. §1. Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 §3 stosuje się odpowiednio. §2. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swa działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa
  • Art.12 ustawy o p.p. Osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym Policję lub prokuratora. Osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Kontakt z policją:

tel. 997 lub tel. 112 gdzie można zgłosić zdarzenie, uzyskać informacje prawną. Zawsze też można zawiadomić dzielnicowego policjanta.

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy – szukasz wsparcia i chcesz wybrać drogę postępowania:
Jeżeli nie wiesz co zrobić, jak zareagować, nie jesteś pewien/na czy to co widzisz lub słyszysz jest popełnieniem przestępstwa, możesz porozmawiać o tym z osobami zajmującymi się problematyką przemocy i udzielającymi wsparcia i informacji
w takich sytuacjach:

Organizacje zajmujące się problematyką przemocy to m.in.

  • Fundacja Mederi – pon.-pt. 8.00-15.00, tel. 22 815-76-03 (Organizacja Pozarządowa zajmująca się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci);
  • Niebieska Linia – pon.-pt. 14.00-22.00 tel. 22 668-70-00 (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”);
  • Fundacja Dzieci Niczyje
  • Komitet Ochrony Praw dziecka

Tam otrzymasz  wsparcie, konsultacje psychologiczne, pomoc prawną, medyczną.

Jeśli podejrzewasz przemoc w rodzinie możesz również zgłosić to w Ośrodku Pomocy Społeczne w danej dzielnicy. OPS jest jednym z podmiotów, który może rozpocząć procedurę „Niebieskie Karty” oraz może przeprowadzić wywiad środowiskowy w rodzinie.

  • Oprócz OPS instytucjami upoważnionymi do wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” są przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i policja.
  • Co to jest Procedura „Niebieskie Karty” – obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez wyżej wymienione podmioty w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

Możesz poinformować bezpośrednio Sąd Rodzinny i Nieletnich jeśli sprawa dotyczy dziecka.
Jeśli nie jesteś pewien, czy niepokojąca Cię sytuacja dziecka nosi znamiona przestępstwa i należy powiadomić policję lub prokuratora, ale widzisz lub podejrzewasz, że dziecko może być krzywdzone, jest zaniedbane, może być zagrożone jego dobro, powinieneś powiadomić sąd rodzinny

  • Art.572 k.p.c. § 1. Każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
  • § 2. Obowiązek wymieniony w § 1 ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.
  • Zawiadomienie składa się do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwego według miejsca zamieszkania dziecka, którego sprawa dotyczy, nie wymaga żadnej szczególnej formy pisma procesowego, zwolnione jest z opłat sądowych.

4) Przeczytaj więcej w Informatorze dla świadka przemocy w rodzinie 

Pamiętaj, przemoc karmi się milczeniem!

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl